Haluks stanowi potoczną nazwę schorzenia ortopedycznego, które określane jest mianem palucha koślawego. Haluks (Hallux vulgaris) dotyczy zmian chorobowych występujących w obszarze pierwszego stawu śródstopia, który łączy pierwszy palec ze śródstopiem. Haluksy częściej występują u kobiet.
Z paluchem koślawym, potocznie zwanym Haluksem, mamy do czynienia, gdy kostka pierwszego stawu stopy w sposób nadmierny ulegnie uwypukleniu, a paluch staje się nienaturalnie przechylony w kierunku pozostałych palców. W stawie zachodzi stan zapalny i dochodzi do zgrubienia kaletki maziowej. Prowadzi to do coraz większego narastania zmian zwyrodnieniowych i uwypuklania się kostki oraz przesuwania palucha w kierunku pozostałych palców i zniekształcania stopy, a także nasilania bólu.
Podstawową przyczyną powstawania palucha koślawego są skłonności genetyczne. Schorzenie to występuje rodzinnie. Jest ono związane z budową stopy oraz wiotkością ścięgien i więzadeł. Haluksom sprzyja nadwagą oraz noszenie butów na wysokich obcasach, zwłaszcza tych z wąskimi nosami, które ściskają stopę i powodują nadmierne obciążanie głów kości śródstopia. Objawami występowania Haluksów są; ból u podstawy palucha i w środkowej części stopy nasilający się przy chodzeniu. Ból w uwypuklonej kości pojawiający się w spoczynku, nawet w nocy. Objawem Haluksów jest też płaskostopie poprzeczne czyli opadanie poprzecznego łuku stopy, tego pomiędzy kością palucha a kością małego palca.
Leczenie Haluksów trzeba rozpocząć wcześnie, stosując ćwiczenia opóźniające pojawienie się Haluksów. Należy wdrożyć leczenie kiedy pojawią się dolegliwości z uwagi na postęp choroby w przypadku zaniedbania. Dobrą metodą jest zmiana obuwia na szersze oraz rezygnacja z chodzenia na obcasach, lub znaczne ograniczenie używania szpilek. Jeśli już zakładamy buty na obcasie warto kupić nieco większe, tak, by zmieściła się wkładka podpierająca poprzeczny łuk stopy.
WSKAZANIA:
-
Paluch sztywny (hallux rigidus),
-
Łagodne i umiarkowane zapalenia kaletki stawowej,
-
Stosowanie w pooperacyjnej rehabilitacji.
CECHY PRODUKTU:
-
Profesjonalny wyrób medyczny stosowany w butach podczas chodzenia,
-
Składa się z miękkiego kapturka zakładanego na paluch i taśmy zapiętowej,
-
Wykonana z uniwersalnego trójwarstwowego surowca UniPren, składającego się z zewnętrznej elastycznej poliamidowej dzianiny okładkowej o funkcji samoszczepnej, wewnętrznego rdzenia z pianki neoprenowej oraz elastycznej jerseyowej dzianiny okładkowej.
ZALETY PRODUKTU:
-
łatwość w użytkowaniu,
-
brak odciskania się na skórze pacjenta i brak ran w miejscach o dużej kompresji,
-
najmocniejsze i najskuteczniej stabilizujące ortezy dostępne na rynku.