Pulsoksymetr w COVID-19
Jeszcze do niedawna pulsoksymetry kupowały głównie osoby z przewlekłymi chorobami płuc oraz sportowcy wyczynowi. Pandemia sprawiła, że Polacy zaczęli sięgać po pulsoksymetry profilaktycznie. Po zapowiedzi ministra zdrowia, że część pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy nie mają objawów lub lekko przechodzą infekcję otrzyma pulsoksymetr, urządzenie to na rynku polskim stało się rozpoznawalne i pożądane jak nigdy wcześniej. Na czym miałoby polegać jego włączenie do strategii walki z COVID-19? Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Założenie jest takie, że pulsoksymetr może pomóc pacjentom zakażonym COVID-19 dosyć precyzyjnie wskazując moment, w którym powinni udać się do szpitala. Część osób z objawami przechodzi chorobę łagodnie, ale czasem ich stan zdrowia się nagle pogarsza, a pomoc dla tych, dotychczas będących w domowej kwarantannie, pojawia się za późno. Pulsoksymetr ma błyskawicznie wskazać granicę, po przekroczeniu której następuje konieczność niezwłocznej hospitalizacji.
Pomiar saturacji
Saturacja jest wskaźnikiem nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem, gdy spada, zazwyczaj zaczynamy odczuwać duszności. Badanie poziomu saturacji jest bezinwazyjne, bezpieczne i często wykorzystywane przez lekarzy, dla kontroli stanu pacjenta w czasie i po różnych zabiegach, czy operacjach. Saturacja poniżej normy to wynik poniżej 90% i zazwyczaj świadczy on o ciężkiej niewydolności oddechowej. Należy pamiętać, że nawet jeśli saturacja jest wysoka (krew jest odpowiednio natleniona), wartość tlenu na poziomie komórkowym może być niska. Badanie saturacji nie odnosi się do metabolizmu tlenowego w komórkach. Do badań nasycenia krwi tlenem w warunkach domowych, doskonale sprawdza się doskonale właśnie pulsoksymetr.
Pulsoksymetr, czyli co?
Pulsoksymetr jest urządzeniem przeznaczonym do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Urządzenie to najczęściej nakłada się na palec pacjenta, choć dostępne są również modele nakładane np. na płatek ucha lub palec u nogi. W przypadku bardzo małych dzieci i noworodków pulsoksymetry zwykle zakłada się na nadgarstek lub stopę. Pulsoksymetry stacjonarne stosowane są przede wszystkim w szpitalach, domach opieki oraz różnego rodzaju placówkach medycznych. Cechuje go więcej funkcji, dzięki którym można dokonać również pomiarów ciśnienia czy oddechu. Natomiast pulsoksymetry napalcowe mają czujnik zakładany na palec osoby podlegającej pomiarom. Jest on przeznaczony do używania poza terenem szpitala, dlatego świadoma jego stosowania osoba, może dokonywać pomiarów w każdej chwili – w podróży, w pracy. Poza wskazaniem w procentach poziomu natlenienia krwi, nawet najprostszy pulsoksymetr pokazuje także tętno (wartość w uderzeniach na minutę).
Jak działa pulsoksymetr ?
Matematyczna formuła wykorzystuje prawo Lamberta Beer, czyli zależności charakterystyki absorbcji widma odtlenionej hemoglobiny i oksyhemoglobiny, która jest bliska stref podczerwieni. Fotoelektryczna technologia kontroli oksyhemoglobiny jest zgodnie przyjętą ze zdolnością technologii skanowania i zapisu. Przyjmuje zgodnie ze skanowaniem impulsów potencjału i technologii zapisu, tak że dwie wiązki o różnej długości fali światła (660 nm czerwona i 905 nm bliska podczerwieni), mogą skupić się na ludzkiej końcówce paznokcia za pomocą czujnika zaciskanego na palcu. Zmierzony sygnał otrzymany przez światłoczuły element, zostanie pokazany na wyświetlaczu dzięki procesowi odbywającemu się w układach elektronicznych, a mikroprocesor pokaże wynik na wyświetlaczu. Schemat działania zawiera się w czerwonej i podczerwonej tubie emisyjnej oraz tubie odbiorczej.
Tylko sprawdzony sprzęt medyczny
Trudno dzisiaj o certyfikowany pulsoksymetr w niezawyżonej cenie. Polski rynek został zalany stosunkowo tanimi produktami z Chin, na których sprzedaż nie mogą sobie pozwalać sklepy medyczne czy apteki, przez brak odpowiedniej dokumentacji gwarantującej jego jakość. To właśnie zakwalifikowanie sprzętu jako wyrobu medycznego jest podstawowym warunkiem oczekiwania rzetelnego pomiaru. Niedokładne pomiary mogą być również udziałem renomowanych sprzętów, z przyczyn od nich niezależnych. Błędne wyniki dotyczą zarówno przyczyn prozaicznych, jak wypolerowane, zagrzybione, sztuczne lub pokryte grubą warstwą lakieru paznokcie. Także ruch pacjenta podczas badania lub silne światło w miejscu badania. Odczyt będzie niemiarodajny również w przypadku osób z poważnym niedociśnieniem, skurczem naczyń, cieżką niedokrwistością i hipotermią, wynik zaburzą również żylne pulsacje lub wewnątrznaczyniowe barwniki.
Urządzenie do ćwiczeń oddechowych
Trenażer oddechu, to urządzenie treningowe wzmacniające mięśnie oddechowe. Sprawność oddechowa jest szczególnie ważna dla osób z chorobami płuc, takimi jak astma, takie urządzenie wspomagające jest również niezwykle pomocne dla pacjentów, którzy przeszli operację brzucha lub klatki piersiowej i wymagają fizjoterapii pooperacyjnej, są też wsparciem dla osób po poważnych infekcjach w obrębie płuc. Kolorowe kulki zapewniają wizualne wskazanie, jak pracują ich mięśnie oddechowe, zachęcając do postępu poprzez powolny, utrzymujący się maksymalny wdech. Pacjent przepycha powietrze przez ustnik połączony z konstrukcją z trzema komorami, z których każda zawiera oznaczoną kolorem kulkę z minimalnym przepływem nadrukowanym na zewnątrz każdej komory. Gdy pacjent bierze głębokie wdechy, aby wepchnąć powietrze do urządzenia do ćwiczeń, podnosi on oznaczone kolorami kulki z prędkością przepływu powietrza od 600 do 1200 cm3 na sekundę. Kiedy wszystkie trzy kulki osiągną szczyt, oznacza to, że pacjent osiągnął optymalne 1200 cm3.