
Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej?
Problemy z poruszaniem się wśród osób starszych i osób z niepełnosprawnością z pewnością utrudniają im codzienne funkcjonowanie. W przypadku znacznej niepełnosprawności i niemożności chodzenia jest to szczególnie dotkliwe. Niezależnie od przyczyn problemu, bliscy i opiekunowie dokładają starań, aby poprawić komfort życia potrzebującego.
Osoby sparaliżowane, z niedowładem kończyn muszą stale poruszać się na wózkach inwalidzkich. Niekiedy jest to okresowo konieczne podczas leczenia w szpitalu, czy rehabilitacji po wypadku itd. W przypadku osób starszych i w podeszłym wieku, oprócz problemów z poruszaniem, występują często też inne choroby, przypadłości i utrudniania. W związku z tym przy wyborze sprzętu do pomocy należy rozważać zwłaszcza produkty przeznaczone tylko seniorom. Dlatego w niniejszym artykule wyjaśniamy, jaki wybrać wózek inwalidzki dla osoby starszej.
Wózki dla seniorów
Możliwości dostępnych obecnie wózków są naprawdę spore. Praktyczne, przemyślane rozwiązania do użytku w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, z dodatkowymi funkcjami mogą ułatwić codzienność seniora, jak nigdy wcześniej.
Klasyczne wózki dla starszych osób, fabrycznie przystosowane są dla użytkowników tej grupy wiekowej. W porównaniu z innymi modelami mogą mieć one inną wagę, dodatkowe regulacje, funkcje, akcesoria itp. Dla zapewnienia osobom starszym niezależności i większej swobody, producenci wykonują też wózki elektryczne, dzięki którym senior nie potrzebuje niczyjej pomocy przy poruszaniu. Są proste w obsłudze, mogą być sterowane za pomocą joysticka, zwykle mają też różne dodatkowe udogodnienia i zabezpieczenia. Jako jedyne pozwalają na samodzielny, daleki spacer na świeżym powietrzu.
Natomiast kiedy jesteśmy w stanie chodzić, ale jest to utrudnione z różnych powodów, warto rozważyć prosty, wspierający wózek typu chodzik, albo balkonik dla seniora. Znakomicie zastąpi laskę ortopedyczną, czy kule, a gdy to możliwe, ułatwi nawet samodzielne zrobienie zakupów w markecie. Współczesne możliwości techniczne pozwalają na produkowanie tego typu wózków w bardziej przystępnych cenach niż jeszcze dekadę temu. Dlatego zdecydowanie warto rozważyć ich zakup.
Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej?
Typowe wózki inwalidzkie, jako atestowany sprzęt medyczny do transportu osób z niepełnosprawnością, muszą spełniać określone wymogi. W zależności od użytkownika i jego potrzeb, dobiera się konkretny typ konstrukcji.
Gdy seniorzy nie są w stanie samodzielnie chodzić lub słabną ich zdolności motoryczne, konieczny jest niekiedy zakup specjalnego wózka inwalidzkiego przeznaczonego dla osoby starszej. Model zawsze powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb danego seniora, co wspólnie z nim należy ustalać. Na ile to możliwe, klasyczne wózki powinny poprawić samodzielność i komfort poruszania się u starszych osób. Używane w mieszkaniu lub na zewnątrz, pozwalają na spacer, transport lub samodzielne przemieszczania się na nieduże odległości.
Inwalidzki wózek dla starszej osoby powinien być zrobiony z lekkich stopów metalu. Niektóre wózki dla seniorów mają funkcję toalety, dodatkowe podpórki, kieszonki, zabezpieczenia itp. Bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla seniora, jest wspomniany już wózek elektryczny, sterowany joystickiem. Zapewnia on większą niezależność, odciąża ręce i pozwala na pokonywanie większych odległości.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla seniora?
Gdy nie jesteśmy zorientowani przed zakupem, dobrze jest skonsultować wybór ze specjalistą. Można też we własnym zakresie sprawdzić dostępne egzemplarze, ich właściwości i przeznaczenie. Istotne jest długotrwałe używanie wózka bez uczucia zmęczenia i dyskomfortu. Osoby starsze nie mogą poruszać się z powodu paraliżu, braku kończyny lub innych dysfunkcji uniemożliwiających chodzenie, jak zwyrodnienia, urazy, przebyte choroby czy reumatyzm. Dlatego przy wyborze wózka dla seniora należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Klasyczne wózki napędzane ręcznie powinny być wykonane z lekkiego aluminium albo nieco cięższej stali. W przypadku urazów kręgosłupa i porażenia mózgowego potrzebny jest lekki wózek z podparciem dla pleców, głowy i karku.
Bardzo ważne są możliwości regulacji oparcia, podłokietników, podnóżków oraz wysokości siedziska. Przydatne są też dodatkowe kółka zabezpieczające przed przechyleniem. Pomocne są także dodatkowe torby, uchwyty na kubki, blaty, poduszki itp. Przy wyborze wózka elektrycznego, poza dopasowaniem go do stopnia niepełnosprawności, należy ustalić też wagę seniora.
Jak przy każdym zakupie, liczy się też trwałość, funkcjonalność i niezawodność produktu. Warto rozważać propozycje szczególnie cenionych marek. Także wspomagający chodzik i balkonik powinien mieć odpowiednie atesty i musi być wykonany z trwałych tworzyw. Wózek dla seniora jest na lata i jego koszt nie należy do niskich. Jednocześnie każda starsza osoba ma swój indywidualny zestaw potrzeb, chorób i problemów. Dlatego zalecamy dokładną analizę w tym zakresie lub osobistą rozmowę ze specjalistą i lekarzem seniora.