ZAPISY POD TYM LINKIEM:
https://akson.pl/webinar/
Dofinansowanie do wózka elektrycznego – jakie są wymagania?
Możliwości techniczne sprzętu dla niepełnosprawnych są w stanie sprostać coraz większym potrzebom pacjentów dorosłych, seniorów i dzieci. Różne typy wózków inwalidzkich pod względem budowy, wyposażenia i zaawansowanych funkcji konstruowane są z myślą o konkretnych przypadkach i schorzeniach. Dlatego obecnie, mając do wyboru szeroką ofertę sprzętu, można zakupić bardzo dobrze dopasowany do siebie pojazd. Szczególnie duże możliwości dla niepełnosprawnych mają elektryczne wózki inwalidzkie. Ich ceny są wyższe niż modele standardowe, ale można uzyskać na nie dofinansowanie do wózka elektrycznego z różnych źródeł.
Inwalidzkie wózki elektryczne – działanie i zalety
Klasyfikowane jako specjalne, wózki elektryczne dla niepełnosprawnych stanowią nieocenioną pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Napęd elektryczny wózka, w połączeniu z różnymi możliwościami, czyni go kompleksowym, wielofunkcyjnym pojazdem. Zapewnia łatwe poruszanie się bez wysiłku i dużo większą samodzielność niż w przypadku standardowych wózków manualnych. Wózki z napędem elektrycznym są najbardziej wszechstronne, komfortowe i użyteczne.
Umożliwiają bezpieczne poruszanie się po zróżnicowanym terenie – wewnątrz budynków lub na zewnątrz. Dzięki nim osoba niepełnosprawna może pozwolić sobie na dłuższy spacer na świeżym powietrzu. Są masywne, duże i stabilne, mają łatwe sterowanie za pomocą joysticka. Niektóre modele są z oświetleniem i pasami.
Wózek napędzany elektrycznie wspomoże samego użytkownika, ale też odciąży jego opiekunów, dlatego jest znakomitą alternatywą na większą samodzielność. Na wózki inwalidzkie elektryczne, dofinansowanie z NFZ i innych źródeł jest bardzo korzystną formą wsparcia przy zakupie.
Typy i przeznaczenie wózków elektrycznych
Zaliczane do wózków specjalnych, wersje elektryczne mogą być przeznaczone dla niepełnosprawnych dzieci, dorosłych i seniorów. Standardowe wózki z napędem elektrycznym, bez specyficznych możliwości, używać mogą wszystkie osoby mające trudności w poruszaniu się lub całkowity brak możliwości chodzenia. Ułatwiają codzienność pacjentom sparaliżowanym, z niedowładem kończyn i osobom starszym.
Bardziej zaawansowane wózki elektryczne są wielofunkcyjnymi urządzeniami z pionizatorem, stabilizatorem i innymi udogodnieniami. Przeznaczone są dla dzieci z porażeniem mózgowym oraz pacjentom z poważnymi urazami, wadami wrodzonymi i schorzeniami neurologicznymi. Dofinansowanie na inwalidzkie wózki elektryczne umożliwia częściowe sfinansowanie zakupu każdego typu wózka elektrycznego.
Czym się kierować przy wyborze elektrycznego wózka inwalidzkiego?
Wybór sprzętu powinien być skonsultowany z lekarzem lub specjalistą, zwłaszcza w przypadku doboru zaawansowanego wózka dla pacjentów z poważniejszymi schorzeniami. Możliwości regulacji powinny pozwalać na ustawienie takich elementów jak podłokietniki, zagłówki i podnóżki. Wózek musi mieć odpowiednio wyprofilowane, wygodne siedzisko. Należy sprawdzić jego stabilność i prawidłowe dopasowanie całego ciała. Wózek elektryczny musi być dopasowany też pod względem wagi użytkownika.
Bardzo istotne jest, aby decydować się na zakup produktu uznanego producenta. Gwarantuje to długie i bezawaryjne działanie. Równie ważne jest też miejsce zakupu. Nasz sklep ze sprzętem dla niepełnosprawnych oferuje wyłącznie dobrej klasy wózki elektryczne, zapewniamy profesjonalne doradztwo i sprawny serwis.
Dofinansowanie do wózka elektrycznego – limity i wymagania
O wózek inwalidzki elektryczny na NFZ wnioskować może każdy ubezpieczony, niepełnosprawny pacjent. Wsparcie finansowe możliwe jest także z PFRON w przypadku orzeczenia o znacznej niepełnosprawności. Dopłaty mogą być realizowane za pośrednictwem samorządów z programów przeciwdziałających wykluczeniu. Szczegółowe informacje w tym zakresie uzyskać można w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Dofinansowanie do wózka elektrycznego 2023 r. w NFZ przysługuje dorosłemu raz na 4 lata, zaś dziecku raz na 3 lata. Limit refundacji wynosi maksymalnie 5000 zł. Zlecenie na wózek elektryczny wystawia lekarz specjalizujący się w określonych jednostkach chorobowych, jak ortopeda, neurolog, chirurg, geriatra czy pediatra. Po otrzymaniu zlecenie realizuje się je w sklepach medycznych mających umowę z NFZ.