Mastektomia
Choroba nowotworowa wpływa na wszelkie aspekty życia. Najważniejszy jest ten związany z psychiką. To, jak emocjonalnie poradzimy sobie z kryzysową sytuacją, jaką jest amputacja, wpłynie bezpośrednio na odzyskanie sprawności ruchowej po operacji. Od wieków piersi stanowią atrybut kobiecego ciała, a ich posiadanie wiąże się z poczuciem kobiecości. Tym samym, po usunięciu tychże atrybutów, każda kobieta potrzebuje czasu na zaakceptowanie nowych kształtów swojego ciała. Część pacjentek wymaga również profesjonalnej pomocy psychologicznej.
Rekonstrukcja piersi
Teoretycznie wybór w zakresie możliwości rekonstrukcji piersi jest nieograniczony. Praktycznie – często do tych operacji w ogóle nie dochodzi, ze względów medycznych lub finansowych, czasem też w związku ze stanem psychicznym pacjentki. Oczywiście istnieje alternatywa. Noszenie protezy ukrywa fakt przebytej operacji, jednocześnie zapewniając poprawę samopoczucia.
Kilka słów o protezie piersi
Proteza jest sztuczną piersią, która jest dostępna zarówno w wersji z wyraźnie zaznaczoną brodawką, jak i bez. Ze względów kosmetycznych i zdrowotnych zaleca się noszenie modelu, którego kształt, ciężar i inne cechy odpowiadają posiadanej piersi. Jeżeli na początku pojawią się trudności, nie należy się poddawać. Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów protez i dla każdej pani uda się dopasować odpowiedni typ. Choć proteza nie zastąpi piersi całkowicie, dostępne dziś modele pozwalają kobiecie po mastektomii założyć kostium kąpielowy, czy też mocno wydekoltowaną suknię, bez zwracania na siebie uwagi. Inne modele poleca się zaraz po operacji, inne na basen, inne do intensywnej aktywności fizycznej. Protezy są produktem refundowanym w 100% przez NFZ do kwoty 280,00 zł raz na dwa lata (panie ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie podlegają ograniczeniom czasowym, ale kwota pozostaje bez zmian). Dostępna jest również cała gama akcesoriów wspomagających, niezbędnych zwłaszcza podczas stosowania protez samoprzylepnych – kremy nawilżające, toniki oczyszczające skórę pod protezą oraz preparaty do czyszczenia powierzchni przylepnej.
Bielizna dla amazonki
Niemniej ważny pozostaje wybór odpowiedniej bielizny. Biustonosz powinien być dobrze dopasowany do protezy i mieć wygodne, regulowane ramiączka, aby nie obciążać zanadto ramion i kręgosłupa. Najlepiej wybrać taki, przez który skóra oddycha. Kieszonki w biustonoszu stabilizują protezę tak, żeby nie wypadała oraz nie wysuwała się z miseczki. Miseczki muszą odwzorowywać kształt protezy piersi i być do niej idealnie dopasowane. Oczywiście brak jakichkolwiek przeciwwskazań dla pań po mastektomii co do korzystania z basenu, czy innych rozrywek wodnych. Zaleca się jednak noszenie kostiumów kąpielowych jednoczęściowych, z szerokimi ramiączkami, również wyposażonych w kieszonki.
Peruki, chusty, turbany…
Dla tych pań, które walkę z nowotworem przypłaciły również utratą włosów, odpowiedzią mogą być peruki. Szeroki wybór długości i kolorów umożliwia każdej kobiecie znalezienie odpowiedniej dla siebie fryzury. Do peruki także jest możliwe dofinansowanie 100% do kwoty maksymalnej 250,00 zł. Natomiast dla pań nie do końca przekonanych do tego rozwiązania, stworzono całą gamę specjalistycznych chust i turbanów.
W Polsce działa wiele organizacji, które pomagają kobietom walczącym z nowotworami. Można się tam dowiedzieć o możliwościach leczenia i rehabilitacji. Niektóre z nich oferują także wsparcie finansowe.