Jak wybrać chodzik dla seniora? Rodzaje oraz refundacja.
Osoby starsze, narażone na ograniczenia i trudności w poruszaniu się, potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Wyeksploatowany układ ruchu, zwyrodnienia, urazy czy reumatyzm może dotkliwe utrudnić chodzenie. Ograniczenie ruchowe oczywiście może dotyczyć ludzi w różnym wieku, w wyniku kontuzji, w trakcie rehabilitacji, z powodu paraliżu i niedowładu. Jednak seniorzy mogą potrzebować nieco większego wsparcia, kiedy tradycyjne laski i kule nie są wystarczające.
Aby ułatwić chodzenie ludziom starszym, producenci sprzętu rehabilitacyjnego przygotowali specjalne rozwiązania, jak balkoniki i chodziki dla seniora. Ułatwiają one pionizację i wspomagają chodzenie, rozkładając równomiernie ciężar ciała na podporze. To praktyczne wsparcie, które pomoże w poruszaniu się i usamodzielnieniu. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wybrać chodzik dla seniora oraz sprawdzimy, jak wygląda w jego przypadku refundacja z NFZ.
Rodzaje chodzików i balkoników
Sprawując opiekę nad osobą starszą, która ma trudności z chodzeniem, myślimy czasem o zakupie wózka inwalidzkiego lub kul ortopedycznych. Jednak obie te propozycje w niektórych przypadkach mogą okazać się nieco demotywujące dla seniora, który chciałby być bardziej samodzielny lub też lekarz zalecił mu więcej ruchu. Dlatego rozwiązanie pośrednie w postaci balkoników i chodzików może być najlepszym wyjściem.
Przeznaczone są one dla mobilnej osobie starszej, która porusza się o własnych siłach, ale ma osłabione mięśnie z powodu wypadku, choroby i wieku. Balkonik dla seniora jest lekką, aluminiową konstrukcją, która może zastąpić kule. Wspomaga chodzenie i wstawanie osobom starszym, jak też wspiera proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych i po kontuzjach. Budowa balkoników pozwala na precyzyjne dopasowanie ich do potrzeb i preferencji seniora. Dostępne są trzy rodzaje tego sprzętu.
- Balkonik statyczny (sztywny) najlepszy jest dla osób mających problemy z utrzymywaniem równowagi. Bardzo stabilny, uniemożliwia przewrócenie się. Nie ma kółek, tylko antypoślizgowe nakładki. Spacer z nim wymaga trochę siły i samozaparcia, bo przy każdym kroku trzeba oderwać go minimalnie od ziemi.
- Balkonik kroczący z kolei dopasowuje się do kroków seniora i jego ruchów ciała. Sprawdzi się, gdy nie ma dość siły w rękach, aby przestawiać balkonik przy każdym kroku, jak w przypadku statycznego. Chodzenie z typem kroczącym wygląda trochę jak jazda na łyżwach czy wrotkach – podczas przechadzki pracują niemal wszystkie mięśnie. Niektóre modele kroczące mają możliwość usztywnienia, które przekształca konstrukcję w typ statyczny.
- Balkonik na kółkach, idealny jest dla seniorów, którzy nie mają problemów z utrzymaniem równowagi. Zamontowane kółka ułatwiają płynne poruszanie się, ale stanowią też niebezpieczeństwo sytuacji, kiedy senior traci stabilność i upada. Dlatego też jego użytkownik musi mieć silne mięśnie rąk i korpusu oraz dobre poczucie równowagi.
Chodzik dla osoby starszej jest nieco bardziej zaawansowaną formą balkonika. Podpora ma przytwierdzone kółka ułatwiające poruszanie się. Sprawdzi się podczas dłuższych wyjść i spacerów. Można z nim wyjść też na zakupy, ponieważ większość modeli chodzików ma wygodne siedzisko i poręczny koszyk na produkty oraz podręczne przedmioty. Umożliwiają seniorowi szybkie przyjęcie pozycji siedzącej i odpoczynek. Są najlepszą, motywującą alternatywą dla osoby starszej, która potrzebuje samodzielnego ruchu.
Jaki chodzik dla seniora wybrać?
Wybór chodzika dla seniora zależy od możliwości poruszania się. W przypadku rehabilitacji, na początku zaleca się używanie najbezpieczniejszego balkonika, który pomoże w najprostszych codziennych czynnościach, jak wstawanie z łóżka czy poruszanie się po domu. Gdy chory nabierze więcej wprawy, powinno się zamienić balkonik na bardziej wymagający wariant lub chodzik.
Aby zdecydować, jaki balkonik do codziennego chodzenia na stałe wybrać dla seniora, należy najpierw uwzględnić zapotrzebowanie i siły użytkownika. W przypadku dużych trudności z utrzymaniem równowagi, odpowiednim rozwiązaniem będzie balkonik statyczny, który zabezpiecza przed przewróceniem się. Przy braku siły i trudnościach z podnoszeniem podpory, należy wybrać balkonik kroczący, który dopasowuje się do całego ciała i równomiernie rozkłada siłę mięśni. Gdy senior ma trochę więcej swobody w poruszaniu się i nie ma problemów z utrzymywaniem równowagi, to idealnym wyborem będzie balkonik na kółkach.
Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru chodzika dla seniora?
Osoba starsza, która nie wymaga stałej pomocy i potrzebuje tylko praktycznej podpory do codziennej aktywności, może używać chodzika na kółkach. Wybierając chodzik dla starszej osoby, należy sprawdzić jego wymiary, stabilność, jakość wykonania, funkcjonalność itd. Dobry materiał wykonania zagwarantuje trwałość i długie użytkowanie. Bardzo ważne jest też dostosowanie modelu do wzrostu seniora. Należy zawsze sprawdzić możliwości i zakresy regulacji sprzętu.
W zależności od potrzeb seniora, rozważyć można dodatkowe funkcje, jak siedzisko, hamulce, uchwyty i pojemniki. Z pewnością przyda się też możliwość transportu i składania chodzika. Przed zakupem trzeba dowiedzieć się o warunkach gwarancji i dostępności serwisu. Dokonując wyboru, warto zdecydować się na sprzęt doświadczonych, znanych marek.
Z jakiego tworzywa wykonany jest chodzik?
Chodziki dla starszych osób, jako atestowany sprzęt medyczny, wykonane są z trwałych materiałów. Lekka rama zazwyczaj jest aluminiowa, by zachować jednocześnie wytrzymałość i niewielką wagę. Elementy kół i łożysk wykonane są ze stali i gumowych opon. Uchwyty, kosze, elementy regulacyjne, śruby itp. są metalowe. Dodatki i akcesoria wykonane są z mocnych tworzyw (plastiku), gumy i tkanin.
Sprawdź, jak załatwić chodzik dla seniora z NFZ!
Raz na 5 lat niepełnosprawny senior może dostać refundację NFZ na chodzik. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 70% ceny zakupu sprzętu i nie może przekroczyć 240 złotych. Zlecenie może wypisać lekarz, więc konieczna jest wizyta u specjalisty. Po otrzymaniu zlecenia, na podstawie jego numeru możemy zamówić chodzik w sklepie medycznym mającym umowę z NFZ.