Potrzeba poruszania się na wózku inwalidzkim nie musi wcale oznaczać wielkich ograniczeń w zakresie funkcjonowania w życiu codziennym. Warto jednak przystosować się do różnych sytuacji poprzez stworzenie optymalnych warunków. Wyjaśniamy zatem, jak złożyć wózek inwalidzki oraz w jaki sposób przewozić go w samochodzie tak, aby został maksymalnie zabezpieczony.
Czy wózek inwalidzki się składa?
Mamy dla Ciebie dobre informacje, ponieważ z reguły wózki inwalidzkie można składać i rozkładać. Producenci decydują się na takie rozwiązania ze względu na ułatwienie transportu i przechowywania. Złożony wózek inwalidzki bez problemu zmieści się w samochodzie, co znacznie poszerza możliwości przemieszczania się z nim.
Jednocześnie warto pamiętać, że aktualnie dostępnych na rynku jest mnóstwo rodzajów wózków. Nie da się więc zaprzeczyć, że zdarzają się pewne różnice w zakresie ich składania. Zawsze przed zakupem warto zatem zapoznać się z instrukcją obsługi, dzięki czemu można dowiedzieć się wszystkich istotnych informacji. Należy wybrać taki model, aby jak najlepiej dostosować go do własnych warunków.
Składanie wózka inwalidzkiego
Wózki inwalidzkie składają się z wielu elementów. Najważniejsze z nich to:
· siedzenie,
· koła,
· ramy,
· oparcia,
· podnóżki,
· pasy bezpieczeństwa.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, najcenniejszym źródłem informacji w kontekście składania jest oficjalna instrukcja obsługi pochodząca od danego producenta. W zależności od modelu cały proces może się od siebie różnić. Warto jednak wyróżnić elementy, które bardzo często są przystosowane do procesów montażu i demontażu. Mowa tu między innymi o tylnych kołach i podnóżkach.
W niektórych modelach wózków inwalidzkich wystarczy przytrzymać wskazany w instrukcji przycisk, aby nałożyć oś tylnego koła. Gdy zostanie ona zablokowana to znak, żeby puścić przycisk, a następnie sprawdzić, czy koła są na pewno wystarczająco zablokowane. Jeżeli tak, oznacza to, że cały proces przebiegł pomyślnie.
Proces montażu podnóżków również nie należy do zbyt skomplikowanych. Głównym celem tej czynności jest uzyskanie blokady, która sprawia, że dany element został prawidłowo włożony. Niezależnie jednak, jaką część wózka chcesz zamontować lub zdemontować, kieruj się krok po kroku według opisu przygotowanego przez producenta.
Jak zapakować wózek inwalidzki do samochodu?
Ustaliliśmy już, że możliwe jest składanie i rozkładanie wózka, zatem jego przewożenie nie powinno sprawiać większych trudności. Jak to robić? Przede wszystkim dużo zależy od wielkości samochodu. Posiadacze większych pojazdów mogą mieć na tyle wystarczająco miejsca, że zmieści się tam wózek inwalidzki nawet w całości, czyli bez żadnego rozkładania.
Należy również zwrócić uwagę na prawidłowy załadunek wózka do auta. Wprowadzenie go do pojazdu bez pomocy żadnych innych narzędzi może stanowić nie tylko kwestię problematyczną, ale również spowodować różnego rodzaju uszkodzenia. Z tego względu do tego celu warto wykorzystać konstrukcje wykonane na przykład z aluminium. Przyjmują one postać podjazdów lub ramp.
Oczywiście tego typu elementy nie są montowane na stałe. Ich rozłożenie zajmuje niewiele czasu, dzięki czemu nie trzeba organizować nadzwyczajnych przygotowań przed wprowadzeniem wózka do samochodu. Co więcej, po złożeniu tego typu ramp lub podjazdów nie ma żadnych problemów ze schowaniem ich do pojazdu, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca.
Ciekawą alternatywą dla tych elementów są specjalistyczne podnośniki samochodowe, natomiast ich zastosowanie zależy w dużej mierze od stanu zdrowia danej osoby. Skorzystanie z tej opcji umożliwia przeniesienie pacjenta z własnego wózka inwalidzkiego od razu na siedzenie w aucie.
Wiadomo jednak, że nie każdy posiada taki samochód. Dla osób poruszających się mniejszymi autami, najlepszym rozwiązaniem jest rozebranie wózka na części, dzięki czemu wszystkie elementy zajmą znacznie mniej miejsca.
Jak przewozić wózek w samochodzie?
Trzeba obowiązkowo zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, aby nie uszkodzić poszczególnych elementów. Wózek poruszający się bez żadnej kontroli po wnętrzu pojazdu to spore zagrożenie zarówno pod względem potencjalnych uszkodzeń różnych elementów, jak i bezpieczeństwa podróżujących osób. Skutecznym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest zablokowanie kół. Należy także pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących przejazdu osób niepełnosprawnych.
Nawet demontaż wózka nie oznacza, że poszczególne części można ułożyć w samochodzie w jakikolwiek sposób. Warto je zabezpieczyć na przykład poprzez użycie znanej i sprawdzonej folii bąbelkowej. Każdy element wystarczy owinąć, a wtedy ewentualne wstrząsy i uderzenia zostaną w znacznym stopniu zamortyzowane. Częstym rozwiązaniem jest również wykorzystywanie kartonów tekturowych. To rzeczywiście dobry sposób, lecz nie wolno pozostawiać wolnej przestrzeni wewnątrz tych opakowań. Do tego celu przyda się specjalny wypełniacz, który mimo lekkiej wagi idealnie spełnia swoją funkcję.