
Kule ortopedyczne stanowią ważne wsparcie podczas rehabilitacji, profilaktyki i leczenia urazów kończyn. Służą niepełnosprawnym, seniorom, sportowcom i osobom po kontuzjach. Odpowiednio dobrane odciążają stawy, zmniejszają dolegliwości bólowe, przyspieszają proces gojenia ran i pozwalają na samodzielne poruszanie się osób starszych i niepełnosprawnych. Kule, jak żaden inny sprzęt ortopedyczny, są najczęściej zalecanym wsparciem dla pacjentów.
Kule ortopedyczne – jakie wybrać?
Wyboru kul należy dokonywać wspólnie ze specjalistą. Zazwyczaj to lekarz, fizjoterapeuta lub rehabilitant jest osobą, która prawidłowo dobierze kule do danego pacjenta i jego schorzenia. Odpowiednio wybrane zapewnią skuteczne leczenie i komfortowe chodzenie.
Przy wyborze należy brać pod uwagę rodzaj kul, wagę i wzrost pacjenta, możliwości regulacji, dostępne uchwyty i obejmy. Kule ortopedyczne powinno się kupować w specjalistycznych sklepach ze sprzętem do rehabilitacji. Dostępne tam produkty cechują się wysoką jakością, wytrzymałością i prawidłowym działaniem.
Kiedy stosować kule ortopedyczne?
Z kul ortopedycznych korzysta się przy różnych dolegliwościach spowodowanych urazem, podeszłym wiekiem czy niepełnosprawnością. Stanowią wsparcie i odciążenie chorej kończyny, które ułatwia chodzenie i leczenie. Sportowcom i osobom po kontuzji, skręceniu czy zwichnięciu stawu, kule służą do rehabilitacji i powrotu do sprawności. Niezbędne są też do chodzenia przy znacznej niepełnosprawności spowodowanej amputacją kończyny, niedowładem, paraliżem itp. Kule stosują też osoby starsze mające problem z chodzeniem w wyniku reumatyzmu czy zwyrodnień stawów. Używa się je też po złamaniach i zabiegach operacyjnych stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.
Rodzaje kul. Jak wybrać kule ortopedyczne?
Wybór kul należy konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ muszą być dobrane ściśle pod dany przypadek chorobowy. Gwarantuje to bezpieczeństwo i skuteczność terapii.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje kul: łokciowe i pachowe. Dostępne są też tzw. laski ortopedyczne, trójnogi i czwórnogi, przeznaczone dla osób starszych i mających problem z utrzymaniem równowagi. Kule łokciowe i pachowe różnią się pod względem użycia i przeznaczenia, dlatego nie wolno wybierać ich samodzielnie, tylko w porozumieniu ze specjalistą.
Kule łokciowe czy kule pachowe?
Oba typy kul służą jako wsparcie i odciążenie, ale mają inną budowę i sposób użycia. Kule łokciowe są zdecydowanie popularniejsze, bardziej uniwersalne i wygodne. Mają uchwyt anatomiczny i są przeznaczone dla pacjentów, którzy mogą bez problemu oprzeć rękę lub przedramię na uchwycie kuli. Zapewniają częściowe odciążenie kończyny, co sprawdza się szczególnie w przypadku skręceń czy zwichnięć stawów.
Kule pachowe, rzadziej spotykane, przeznaczone są dla osób, które nie są w stanie oprzeć ręki i przedramienia na uchwycie. W ich przypadku ciężar ciała oparty jest na obręczy barkowej. Stosowane bywają po amputacji kończyny dolnej lub górnej. Ich używanie utrudnia zachowanie prawidłowego wzorca chodu i może powodować powikłania w związku z uciskiem. Dlatego ich wybór musi być ustalony z lekarzem.
Korzystać z jednej kuli czy dwóch kul ortopedycznych?
Bez względu na wiek pacjenta i rodzaj urazu, należy korzystać z dwóch kul. Tylko w nielicznych przypadkach, jeżeli wypowie się specjalista, można używać jednej kuli. Chodzenie o dwóch kulach ortopedycznych pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co zapewnia równowagę i sprawne poruszanie się. Używanie jednej kuli prowadzi do przeciążenia kręgosłupa i w dłuższej perspektywie może rozwinąć wady postawy. Dlatego zawsze należy kupować komplet dwóch kul.
Jak dopasować kule ortopedyczne do wzrostu?
Wysokość kul ortopedycznych to jeden z ważniejszych parametrów wpływających na skuteczność rehabilitacji i wygodę użycia. Przed zakupem dobrze jest je przymierzyć albo dobrać według rozmiaru podanego na etykiecie producenta. Zwłaszcza osoby niskie i bardzo wysokie powinny osobiście sprawdzić, czy dany model kul będzie można wyregulować.
Zasadniczo, uchwyt powinien znajdować się na wysokości biodra, a ręka musi być lekko zgięta. Większość kul ma możliwość regulacji długości w zakresie nawet do 30 cm. Regulacja może być teleskopowa (precyzyjna) lub skokowa. W przypadku kul pachowych, po ich umieszczeniu pod pachą bark powinien być nieznacznie uniesiony.
Jak chodzić o kulach?
Prawidłowe chodzenie o kulach zapewnia płynność ruchów i prawidłową postawę, a także ogranicza ból. Rozstaw kul powinien być nieco większy niż szerokość bioder pacjenta. Istnieją trzy techniki chodzenia. Tzw. chód kangurowy jest z przenoszeniem obydwu kul i obydwu kończyn. Chód 3-taktowy polega na przeniesieniu obydwu kul, po czym następuje po kolei dostawienie chorej i zdrowej kończyny. Chód 4-taktowy to z kolei wysuwanie najpierw kuli i przeciwległej kończyny na zmianę z obu stron. Przy wchodzeniu po schodach najpierw wspieramy się na kulach, stawiamy zdrową kończynę, później chorą i dostawiamy kule. Podczas schodzenia ze schodów stawiamy kule stopień niżej, wykonujemy krok chorą kończyną i dostawiamy zdrową.
-
kula łokciowa stephanie91,00 zł
-
Kule pachowe110,00 zł
-
Kule łokciowe z miękkim uchwytem ERGO /para120,00 zł