Protezy piersiowe refundacja NFZ – jakie są zasady
refundacji protezy piersiowej?
Choroby nowotworowe piersi mogą prowadzić do mastektomii, w wyniku czego kobieta traci jedną lub dwie piersi. Medycyna estetyczna, wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, proponuje praktyczne wyroby, które są w stanie zastąpić utraconą część ciała. Nowoczesne protezy piersiowe dla amazonek pozwalają kobietom na zachowanie kształtu ciała, pewności siebie i dobrego samopoczucia. Zwłaszcza po przejściu leczenia i powrotu do zdrowia, kobieta potrzebuje ponownego rozkwitu i olśnienia. Na wszystkie protezy piersiowe refundacja przeznacza część kwoty zakupu, tak więc warto skorzystać z tego wsparcia finansowego. Proteza piersiowa na NFZ przysługuje wszystkim ubezpieczonym paniom.
Zalety i właściwości protezy piersi
Dla większości kobiet przywrócenie naturalnego wyglądu jest istotnym czynnikiem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Proteza piersiowa pozwoli kobiecie częściowo zapomnieć o przebytej chorobie. Niweluje ślady na ciele i wypełnia amputowany fragment. Zapewnia komfort noszenia, atrakcyjny wygląd i lepsze samopoczucie. Protezy piersi najczęściej wykonane są z silikonu, który pod względem konsystencji jest podobny do tkanki skóry. Są delikatne i miękkie w dotyku, dlatego idealnie imitują naturalną pierś.
Niektóre modele bardzo dobrze zachowują się podczas ruchu, więc są idealne dla pań uwielbiających sport i aktywność fizyczną. Dobra proteza dla amazonek musi imitować prawdziwą pierś zarówno wizualnie, w dotyku, jak też w trakcie ruchu właśnie. Bezpieczne produkty powinny zapewnić pełną swobodę i nie mogą samoistnie przesuwać się podczas przemieszczania się. Protezy piersiowe zakłada się bezpośrednio na skórę, lub umieszcza w kieszonce specjalnej bielizny, przeznaczonej dla amazonek. Na biustonosz po mastektomii refundacja także umożliwia wsparcie przy zakupie.
Jakie są rodzaje protez piersiowych?
Rynek oferuje amazonkom różne rodzaje wyrobów w zakresie protetyki. Bezpośrednio po zabiegu mastektomii używa się proste, tymczasowe protezy z bawełny lub pianki, wkładane do biustonosza. Są bardzo miękkie, ich głównym celem jest zabezpieczenie blizn po operacji. Po pewnym czasie wspólnie z lekarzem lub specjalistą można dobrać odpowiedni dla siebie model na stałe. Dobrym rozwiązaniem są protezy silikonowe – bardzo lekkie, samoprzylepne albo regulowane pompką. Można je jednak nosić dopiero po całkowitym zagojeniu się blizn pooperacyjnych i po zakończonej radioterapii.
Dostępne są też wysokiej jakości protezy piersiowe wyposażone w dobrze dopasowane sztuczne sutki. Kobiety po operacji noszą często specjalny stanik, w którym protezę wsuwa się do przeznaczonej na nią kieszonki. Niektóre biustonosze protetyczne mają szerokie ramiączka, dzięki czemu tkanka nie jest uciskana i pozwala to na sprawny drenaż limfatyczny. Tego typu biustonosz po mastektomii z refundacji będzie sporym udogodnieniem. Dostępne są także specjalne stroje kąpielowe dla amazonek, w które można włożyć protezy.
Jak dobrać protezę piersi?
Po mastektomii istotne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar protezy. Jej ciężar i kształt musi być dopasowany do piersi, która nie została usunięta. Jest to ważne ze względów zdrowotnych i estetycznych. Przy podwójnej mastektomii trzeba wziąć pod uwagę całą sylwetkę kobiety oraz proporcjonalne ułożenie do bioder. Należy wybierać produkty, które są miękkie, elastyczne i łagodne dla skóry, by nie powodować reakcji alergicznych. Zakup warto skonsultować też z lekarzem lub specjalistami w naszym sklepie. Oferujemy wyłącznie sprawdzone produkty i świadczymy pomoc w ich wyborze.
Proteza piersi z NFZ – zasady refundacji protezy piersiowej
Na rekonstrukcję po mastektomii refundacja NFZ przewiduje pomoc wszystkim ubezpieczonym kobietom. To, jaka grupa inwalidzka po mastektomii została ustalona pacjentce, nie wpływa na wysokość wsparcia. Na protezy piersiowe refundacja przysługuje w takich schorzeniach, jak operacyjne leczenie nowotworów piersi, wady rozwojowe i urazy. NFZ refunduje w całości protezy piersiowe do wysokości limitu. Limit ten wynosi 280 zł i przysługuje raz na 2 lata. Zlecenie na protezę piersi musi wystawić lekarz specjalizujący się w jednostce chorobowej pacjentki. Zrealizować je można w każdej placówce medycznej i sklepie mającym umowę z NFZ.