Nietrzymanie moczu jest bardzo drażliwym tematem, ponieważ kojarzy się głównie ze wstydem i skrępowaniem. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż w pewnym wieku lub stanie zdrowia to całkowicie normalne zjawisko. Może wydawać się, że jest ono bardzo problematyczne i w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Jak się jednak okazuje, istnieją sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z tą niedogodnością. Warto zatem zastanowić się, co wybrać – pieluchomajtki dla dorosłych czy pampersy.
Pieluchomajtki dla dorosłych – jakie są ich cechy i dla kogo będą najlepsze?
Pieluchomajtki są jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów higienicznych. Stosują je zwłaszcza osoby starsze, lecz w razie potrzeby ludzie w innym wieku równie często po nie sięgają. Najważniejsze cechy, które wyróżniają pieluchomajtki, to wyjątkowe zdolności w zakresie nie tylko doskonałego pochłaniania wilgoci, ale również neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Właściwości te mają niezwykle istotne znaczenie ze względu na możliwość komfortowego przebywania wśród innych ludzi. Mowa tu zwłaszcza o:
· poczuciu suchości,
· spokoju psychicznym wywołanym przez niewydzielanie się niechcianych odorów,
· braku ryzyka ubrudzenia ubrań, pościeli lub łóżka.
Wymienione zalety sprawiają, że funkcjonowanie z pieluchomajtkami nie musi ograniczać. Osoby aktywne zawodowo nie muszą rezygnować ze swoich zajęć. W wielu przypadkach możliwe jest również realizowanie się na innych płaszczyznach życia. Nie wyklucza się nawet uprawiania sportu. Warto jednak zwracać uwagę na grubość materiału.
Pampersy dla dorosłych – dla kogo są przeznaczone?
Pampersy świetnie sprawdzają się w przypadku osób wykazujących niewielką aktywność. Poza tym to produkt higieniczny, który znakomicie radzi sobie z nietrzymaniem moczu zarówno w stopniu średnim, jak i ciężkim (podobnie w przypadku pieluchomajtek). Nie trzeba martwić się, że duża ilość moczu nie zostanie wchłonięta, ponieważ materiały, z których produkuje się pampersy dla dorosłych, są do tego w pełni przystosowane. Często wybierają je osoby prowadzące zazwyczaj leżący tryb życia, wynikający zwłaszcza z problemów zdrowotnych.
Pieluchy czy majtki chłonne – jakie są główne różnice?
Przede wszystkim majtki chłonne są cieńsze niż pieluchy. Ma to swoje atuty w postaci mniejszego dyskomfortu w trakcie wykonywania codziennych zajęć albo różnego rodzaju aktywności. Osoby korzystające z takiego rozwiązania doceniają, że praktycznie niemożliwe jest dostrzeżenie tego produktu higienicznego, ponieważ nie odznacza się on na spodniach lub innych ubraniach. Można wręcz stwierdzić, że majtki chłonne do złudzenia przypominają zwykłą bieliznę.
Pomimo wykazywania wysokiego poziomu wchłaniania, w trudnych przypadkach mogą okazać się niewystarczające. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest stosowanie pieluch, ponieważ część z nich gwarantuje skuteczniejszą ochronę przed przeciekaniem. Bardzo istotne znaczenie ma zatem dopasowanie odpowiedniego produktu higienicznego do własnych potrzeb. Niektórzy, zanim ostatecznie zdecydują się na majtki chłonne lub pieluchy, najpierw testują różne rozwiązania.
Pampersy czy pieluchomajtki dla dorosłych – co lepsze?
Pampersy – w przeciwieństwie do większości pieluchomajtek – zapinane są na rzepy. Z jednej strony takie rozwiązanie pozwala jeszcze mocniej przytwierdzić materiał do ciała. Z drugiej jednak ogranicza w pewnym stopniu część aktywności. Z tego względu pampersy są zazwyczaj wybierane przede wszystkim przez osoby leżące. Duży atut pampersów stanowi ich bardzo łatwy i komfortowy proces wymiany. Wpływ na to ma stosowanie wspomnianych rzepów.
Natomiast pieluchomajtki nie są zapinane na rzepy i w znacznym stopniu przypominają one tradycyjną bieliznę. Dzięki temu są wygodniejsze, a także nie sprawiają żadnego uczucia dyskomfortu. Wraz z biegiem czasu i przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji ludzie wręcz zapominają, że je noszą. Ten produkt higieniczny jest zatem częściej niż pampersy wykorzystywany przez osoby prowadzące aktywny tryb życia.
Koszty pieluchomajtek
Żyjemy w czasach szalejącej inflacji, która powoduje znaczny wzrost cen praktycznie wszystkich artykułów – również tych higienicznych. Nic zatem dziwnego, że ludzie – w miarę możliwości – szukają różnych sposobów na gromadzenie oszczędności. Ludzie potrzebujący regularnie korzystać z pieluchomajtek muszą liczyć się ze sporym wydatkiem w skali miesiąca. Dużym udogodnieniem może być jednak refundacja.
Obecnie obowiązujące zasady wyróżniają przede wszystkim pacjentów, którzy są zmuszeni do używania pieluchomajtek wykazujących najwyższy poziom chłonności. Postanowiono, że każdemu pacjentowi przysługuje limit w wysokości 90 sztuk tego typu produktów w miesiącu. Trzeba również pamiętać, że do otrzymania wsparcia finansowego niezbędne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego oraz udokumentowane potwierdzenie danej choroby. Więcej o refundacji dowiesz się tutaj: https://akson.pl/refundacja-pieluchomajtek-2023-zasady-dofinansowania-z-nfz/.